فروش شیشه هوشمند ، یک تکنولوژی هیجان انگیز

در سایت ایران آبگینه در مورد شیشه های هوشمند بسیار صحبت شده و خواهد شد ، بعد از خواندن این مقاله به این فکر کنیم که این تکنولوژی که اکنون در ایران در تهران و تمامی شهرهای ایران توسط تیم ما قابل اجراست آیا هیجان انگیز نیست ؟

اکنون فناوری در بطن زندگی ما وارد شده. تا جایی که که سازه‌های مهندسی و ساختمانی هم از تکنولوژی بدون ‌نصیب نمانده‌. ازوقتی که وارد شدن کامپیوتر و اینترنت به زندگی روزمره انسان‌ها، هوشمند شدن کاربرد وسایل هم، به یکی از احتیاج های ضروری افراد تبدیل شده است. این پیشرفت و توسعه در هوشمندسازی تا جایی جلو رفت است که سازندگان ساختمان‌ها به ساختن قسمت های مختلف هوشمندی برای ساختمان‌سازی روی آورده اند یکی از قسمت های مهم در این زمینه، صنعت ساخت در و پنجره و در سوی آن، ساخت پنجره دوجداره هوشمند بوده است.

پنجره دوجداره هوشمند با شیشه های مات شونده

از وقتی که آسایش و پایداری دو اصل مهم در معماری معرفی شده است و با بودن خواستن افراد برای مصرف از ساختمان‌هایی با پنجره‌های بزرگ و دیوارهای شیشه‌ای، چگونگی جلوگیری از حدر انرژی به عنوان مسئله‌ای چالش‌برانگیز به حساب می آید. با گذشت سال‌های متمادی و پیشرفت علم و تکنولوژی، راه حل های خیلی زیادی برای حل این مشکل بیان شد.
بالاخره بعد از آزمون و خطای راه‌ های متفاوت، بکارگیری از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه هایی که مات می شوند، به عنوان راهکاری کاربردی و موثر مورد استفاده قرار گرفت. پنجره دوجداره هوشمند به مصرف کنندگان اجازه داده تا شفافیت پنجره های خود را تنظیم بکنند.
البته تنها مشکل مهم این راه این بود که با مات شدن شیشه، شفافیت پنجره دوجداره که از جذابیت‌های مهم برای دکوراسیون داخلی بوده است، نابود می شد. پژوهشگران برای حل این مشکل راحل های تازه ای پیشنهاد داده اند. آن‌ها تصمیم گرفتنده اند، که از فناوری های نو در هوشمندسازی پنجره های دوجداره بکار بگیرند. با بکارگیری از تکنولوژی جدید، تنها از عبور نور مادون قرمزمانع می شد، در حالی که هنوز امکان رد شدن نور مرئی امکان پذیر بود.

این ویژگی در پنجره دوجداره هوشمند، سبب تنظیم گرمای ساختمان و خنک شدن هوا در روز تابستانی و همینطور کم شدن هزینه‌های ساختمانی شده است. رفته رفته دانشمندان و تولیدکنندگان صنعت در و پنجره قادر شدند شکل های دیگری از این سازه‌ها را بسازند. در پنجره‌های هوشمند با شیشه‌های مات‌شونده جدید، مصرف کننده قادر بود امکان عبور نور مادون قرمز را در هوای سرد فعال بنماید. این کار سبب گرم‌تر شدن فضای داخلی می شود. همینطور این امکان وجود دارد که از مقدار عبور نور نامرئی کاهش بدهیم. به این صورت، شیشه اضافه بر حفظ شفافیت خود، دارای امکان تنظیم حرارت و نور هم وجود داشت.
در کنار این فناوری، تکنولوژی شیشه مات شونده هم وجود داشته، که یک ایده خیلی خوب و کاربردی محسوب می شود. این ایده بر اساس بر فناوری‌های نو حالت گرفته و امکان مات نمودن شیشه را در کسری از ثانیه امکان پذیر کرد.
اکنون با بکار گیری از فناوری شیشه ای که مات می شود، می شود مقدار عبور نور خارجی را از شیشه تنظیم نمود. به این صورت، شفاف و یا مات بودن شیشه پنجره دوجداره هوشمند قابل تنظیم بوده. با بکارگیری از پنجره‌های دوجداره‌ای که دارای اینطور شیشه‌ای می باشند، می‌ شود فضای داخل را در کسری از ثانیه تبدیل به محیطی کاملا خصوصی و یا قابل مشاهده نمود.
شیشه های هوشمند یا شیشه های الکترونیکی هم گونه ای از این تکنولوژی کاربردی می باشند. مقدار شفافیت این دسته از شیشه‌ها با مصرف از یک کلید قابل کنترول می باشد.

شیشه‌های هوشمند را می شود در پنجره‌های مهم خانه، روبه روی ویترین فروشگاه‌ها و همین طور در سرویس‌های بهداشتی مستر با ظاهر شیشه بکار گرفت. بکارگیری از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه های مات شو برای مکان‌هایی استفاده دارد، که در زمان‌های متفاوت قرار می باشد تبدیل به محیطی خصوص و شخصی بشوند. دراینطور شرایطی شیشه این پنجره‌ها می‌ شود به سرعت از شکل شفاف به شکل مات تبدیل بشود.
هر چند که این روز ها، هنوز بکارگرفتن از شیشه های مات شونده رایج نمی باشد، ولی نمونه‌های متفاوت زیادی درهمه ی دنیا ساخته می شوند. در دنیای فناوری اکنون، پنجره‌های هوشمند دوجداره؛ از پنجره‌های الکتروکرومیک تا پنجره‌های حاوی ذرات معلق، همه جهت بهتر شدن زندگی به کمک ما آمده اند.
این پنجره‌ها قادرند هوشمند سبب تنظیم و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها و اماکن عمومی بشوند و هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی را در زندگی ما کاهش بدهند. با این اتفاق، ضرهای رسوخ شده به طبیعت، که به علت زندگی انسانی می باشد هم کمتر می شود.

انواع شیشه پنجره هوشمند و نحوه عملکرد آن‌ها

این روزها تکنولوژی های مدرن ساخت شیشه، اثر شگفت‌ انگزی بر توسعه ساختمان‌سازی در همه جهان دارد. تکنولوژی شیشه های هوشمند در سال‌های اخیر توسعه شگفت آوری دارا بوده اند. گزارش سالانه صنایع داخل ایالات متحده آمریکا، در خواست جهت بکار گیری از شیشه‌های هوشمند تا سال ۲۰۲۰ از حد سه میلیون مترمربع در سال میگذرد.ساخت شیشه‌های هوشمند بر اساس 4 فناوری کریستال مایع ،الکتروکرومیک ، ذرات معلق و مواد ترموکرومیک استوار می باشد. ارزش بازار جهانی پنجره هوشمند دوجداره و شیشه مات شونده در سال ۲۰۱۲ حدود هشتاد میلیون دلار بوده و پیش‌بینی می شود، که ارزش آن تا سال ۲۰۲۰ به هفصد میلیون دلار می رسد.در متن بعدی با گونه های مختلف شیشه های هوشمند آشنا خواهیم شد.

شیشه هوشمند الکتروکروماتیک

این گونه شیشه مات شو با بکار گیری از مواد الکتروکروماتیک ساخته شده. الکتروکروماتیک ماده‌ای می باشد که رنگ آن تحت اثر رد شدن جریان الکتریکی تغییر پیدا می نماید.هنگامی که که کلید کنترول شیشه پنجره هوشمند را کنترول می کنیم، الکتریسیته در آن جریان پیدا می کند و با ساخت واکنش شیمیایی، سبب ایجاد تغییرات در ویژگی الکتروکروماتیک خواهد شد. از خاصیت های بکارگیری از مواد الکتروکروماتیک در شیشه های هوشمند، امکان کنترول شدت مات شوندگی او با تغییر میزان جریان الکتریسیته می باشد.

شیشه هوشمند کریستال مایع

شیشه های هوشمند کریستال مایع، گونه ای از شیشه ها در پنجره های هوشمند می باشند. در این گونه شیشه‌های هوشمند، نور مستقیم خورشید توسط شیشه بخش می شود و تا نود هشت درصد از اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز حذف خواهد شد. این فناوری برپایه پخش تنظیم شده نور با بکارگیری از نیروی الکتریــکی کار خواهد کرد. فناوری ساخت شیشه‌های هوشمنـد مثل فناوری ساخت تلویزیون‌های LED و مانیتـور کامپیوتر های شخصی می باشد.
این گونه شیشه در پنجره دوجداره هوشمند، از کریستال مایع احاطه شده است و توسط یک زمینه پلیمری ساندویچی، میان دو لایه هادی قرار گرفته. وقتی که نیروی الکتریکی وجود ندارد، مولکول‌های کریستال مایع حاوی وضعیت تصادفی و رندوم می باشند و به علت پراکندگی نور، شیشه شکل مات هست. پس از ایجاد جریان الکتریکی، مولکول‌ها هم جهت شده و شیشه شفاف خواهد شد.

مزایای استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه مات شونده

فناوری شیشه های مات شو در پنجره های دوجداره، اثر قابل توجهی بر راه های معماری داخلی و همینطور صرفه جویی در مصرف انرژی دارد. در این بخش خوبی های بکارگیری پنجره دوجداره هوشمند با شیشه مات شو را برسی می کنیم .

نفوذپذیر بودن نور در حالت مات شیشه

حتی اگر شیشه هوشمند شفاف نیست و در شکل خاموش قرار بدهیم، باز هم انتقال نور از شیشه خیلی عالی صورت پیدا می کند. پنجره دوجداره هوشمند در شکل خاموش مثل شیشه شفاف نمی گذارند نورعبور کند. درست مانند شیشه سندبلاست، اشیاء پشت کریستال مایع دیده نخواهند شد، ولی نور موجود هست. اگر این گونه شیشه بر روی پنجره و یا درنصب بشود، اضافه بر حفظ حریم خصوصی، نور هم به میزان کافی در داخل اتاق موجود خواهد بود.

قابلیت تغییر شکل فوری در کمتر از یک ثانیه

زمانی که ولتاژ سوئیچ پنجره میان روشن و خاموش تغییر پیدا می نماید، در کمتر از چند صدم ثانیه شیشه‌ها از شکل مات شکل شفاف پیدا می کند. برعکس این اتفاق هم بدون هیچ تاخیری اتفاق می‌افتد. این ویژگی پنجره های هوشمند در صنایع نظامی و هوا فضا اهمیت خاصی دارند و یکی از کارهای کلیدی حساب می شوند.

کنترل دما با بکارگیری از شیشه هوشمند

شیشه های هوشمندی که حاوی امکان انعکاس اشعه مادون قرمز و ماورای بنفش می باشند، سبب کمتر شدن دمای بخش داخلی محل نصب در فصول گرم خواهند شد. همینطور در زمانی که سرمای هوا و با تغییر شکل شیشه‌ها، امکان انتقال اشعه مادون قرمز که عاملی برای گرمایش به حساب می‌آید، فرآهم خواهد شد. به این صورت گرمایش داخل ساختمان خوب می شود.
باید توجه کنیم که در هر دو شکل مات و یا شفاف، این شیشه‌ها نور را با عالی ترین شکل به داخل منتقل می گردد. اگر احتیاج به تنظیم بیشتر دما داشتید، باید این شیشه‌ها را به صورت دوجداره نصب بکنید.

تنظیم اشعه ماورای بنفش با پنجره هوشمند

پنجره‌های هوشمند اشعه ماورای بنفش را تا نود و هشت درصد جذب کرده و مانع از انتقال آن به محیط داخل خواهند شد. این ویژگی شیشه های پنجره دوجداره هوشمند، در حقیقت مانعی جهت فرسایش وسایل گرانبهای شما ماند تابلوهای نقاشی، نقاشی ساختمان، رنگ فرش و مبلمان می شود. اضافه بر این‌ها، اشعه ماورای بنفش دلیل سرطان زایی می باشد، که با حذف آن، از پیری زودرس و بقیه بیماری‌های دیگر جلوگیری خواهد شد.
عایق شدن صدا با شیشه‌های هوشمند در پنجره
یکی دیگه از خاصیت خوب پنجره‌های هوشمند، عایق شدن صوتی محیط داخلی است. این شیشه‌ها تقریبا سبب محدودیت عبور صدا خواهند شد. در صورت احتیاج به تنظیم بیشتر صدا باید از پنجره های هوشمند با شیشه دوجداره بکار گرفت.

مقاومت در برابر نفوذ عوامل مختلف

چنانچه شیشه هوشمند به صورت تصادفی شکسته بشود و یا در آن حفره‌ای ایجاد بشود، با توجه به خاصیتی که دارا است، حفره به صورت محدود قابل ترمیم می باشد. این ویژگی سبب آزادی کار در زمان تعویض و یا ترمیم شیشه خواهد شد و به این تصورت مثل شیشه‌های سنتی دیگر به تعویض فوری شیشه نیای نداریم .

شيشه هوشمند تهران

شيشه هوشمند تهران

مزایای پنجره هوشمند

مانع شدن از پاشش و خرد شوندگی شیشه هوشمند در حادثه به طوری که شیشه های هوشمند بر اثر حادثه‌ای بشکنند، مثل شیشه‌های معمولی خرد نمی‌شوند و خرده‌های آن‌ها پراکنده و حادثه ساز نمی شود. شیشه هوشمند، ساختاری دارد که سبب نگهداری تکه‌های شیشه در کنار خواهد شد.
ایستایی در قاب پنجره در زمان شکستگی
شیشه‌های هوشمند در هنگام شکسته شدن از قاب خود خارج نشده و به خیابان یا محیط خارج ریخته نمی شوند. این شیشه‌ها تا هنگامی که شروع به تعویض آن‌ها بکنید، قالب خود را در قاب پنجره زخیره خواهند.

ایمنی و امنیت بیشتر به همراه شیشه هوشمند

زمانی که از شیشه های هوشمند در تولید شیشه‌های چند لایه یا ضد گلوله بکارگرفته می شود، این ویژگی ایجاد می شود که از لحاظ امنیتی، در زمان لازم تبدیل به شکلی مات با ساختاری خیلی مستحکم بشود. معمولا بکارگیری از این گونه شیشه‌ها در سفارتخانه‌ها، بانک‌ها و یافروشگاه‌هایی که نیاز به ضریب امنیت بالایی دارا هستند قابل مصرف هست.

آسایش بیشتر در محل زندگی با پنجره هوشمند

بر عکس پرده‌ها و کرکره‌ها که زمان بسته بودن، سبب تاریک شدن محیط خواهند شد، شیشه‌های هوشمند در شکل خاموش هم امکان بکار گیری از نور طبیعی را برای ما ایجاد می کنند. به اضافه در مکان‌های پر سر و صدا سبب درست شدن محیطی آرام برای ما خواهند شد. این شیشه‌ها در شکل مات سبب به وجود آمدن فضایی شخصی و غیرقابل مشاهده از بیرون خواهند شد. همچنین در هنگامی که این شیشه‌ها روشن و در شکل شفاف می باشند، این امکان وجود خواهد داشت که از منظره آن سوی شیشه لذت بخش باشد.